Uwłaszczenie działkowców w projekcie nowej ustawy o ogrodach działkowych

admin 24 lipca 2013 Komentowanie nie jest możliwe

crop-28htcpzzuRE57i7_180x130-0Ustawa dot. ogródków działkowych zostanie przyjęta do końca roku. Nowe prawo będzie tworzone w porozumieniu z działkowcami.

„Bardzo zależy nam na sprawie ogródków działkowych” – zadeklarowała Wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Małgorzata Kidawa-Błońska. Przypomniała, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej kwestii narzucił posłom szybkie tempo prac. „Chcemy to tempo zrealizować, ustawa musi powstać do końca roku” – podkreśliła.

Ważne jest, „by razem z działkowcami wypracować projekt, który spełni wymagania Trybunału” – mówiła. „To jest naszym zadaniem” – zaznaczyła. Przestrzegała jednocześnie, że jeśli do końca roku Sejm nie przyjmie dobrej ustawy w tej sprawie, to sytuacja działkowców się pogorszy.

Kierująca sejmową podkomisją, która zajmuje się projektami na temat ogródków działkowych, Krystyna Sibińska powtórzyła zapewnienie, że prace podkomisji powinny skończyć się do końca lipca. „Podkomisja pracuje intensywnie. Przyjęliśmy kilkadziesiąt poprawek, do końca lipca zamkniemy prace w podkomisji” – podała. Jak mówiła, posłowie zajmują się obecnie „bardzo ważnymi przepisami przejściowymi, dotyczącymi przekształcenia Polskiego Związku Działkowców”. Zapowiedziała róznież, że Platforma chce ograniczyć monopol PZD. „Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego chcemy, by był pluralizm, swoboda zrzeszeń. Monopol PZD jest niezgodny z konstytucją” – mówiła.

 

 

Poseł Marek Łapiński precyzował, że propozycja Platformy Obywatelskiej umożliwia  uwłaszczenie działkowców na „tych gruntach, których właścicielem lub  użytkownikiem wieczystym jest PZD”. Jednocześnie zapewnił, że na  terenach ogródków działkowych „nie ma możliwości, by budować domy oraz  wykorzystywać te tereny pod inwestycje w innych celach niż ogrodowe”.  „Przepisy zastrzegają tylko uprawę owoców i warzyw oraz cele  rekreacyjne” – zaznaczyłi. Zastrzegł również, że w myśl  przepisów „jedna osoba fizyczna będzie mogła posiadać tylko jedną  działkę”.

Marek Łapiński przypomniał, że działacze Platformy Obywatelskiej, z premierem Donaldem Tuskiem  na czele, odbyli wiele spotkań z działkowcami. „Na tych spotkaniach  usłyszeliśmy dwa oczekiwania ze strony działkowców: po pierwsze wsparcia  przez parlament dla obywatelskiego projektu, pod którym podpisało się  ponad milion osób oraz uwłaszczenia” – wskazał poseł. Jak mówił, podobne  oczekiwania wobec ustawy wyraził Trybunał Konstytucyjny. „Zdaniem  Trybunału przy tworzeniu tej ustawy należy kierować się zasadą  solidarności społecznej oraz prawami nabytymi działkowców” – podkreślił.

W Polsce funkcjonuje 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się  ponad 966 tys. działek. Powierzchnia ogrodów to 43 tys. hektarów.  Obecnie 90 proc. ogrodów działkowych znajduje się w miastach.  Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.).

W połowie ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z  konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.  Zakwestionował m.in. przepisy określające przywileje Polskiego Związku  Działkowców.

Źródło: klub.platforma.org

Komentarze

Komentarze

Comments are closed.